Burkolási útmutató

Ajánlott ragasztóanyag

A Deep üvegcsempék ragasztásához javasoljuk az ARDEX S48 illetve az ARDEX WA tipusú ragasztókat. Az ARDEX S48 magas flexibilitású ragasztó, melyet száraz helyiségek burkolásához ajánljuk. Nagy vízterhelésű helyiségek burkolásához az ARDEX WA  epoxigyanta bázisú ragasztó használható. Ajánlunk továbbá MasterSil Silicon (átlátszó) gombamentesítő adalékkal rendelkező, valamint MasterLight Silicon átlátszó, gyorsan kötő egykomponensű szilikon bázisú UV álló szilikon tömítő anyagot. Használható még a MAPEI Keralastic T (2 komponensű vízzáró, rugalmas, fagyálló) vagy a MAPEI Kerapoxy (műgyantabázisú) ragasztó. Az ajánlásban nem  szereplő és nem speciálisan üvegcsempe vagy mozaik ragasztásához kifejlesztett ragasztó használata következtében fellépő reklamációkért a felelősséget nem vállaljuk.

Burkolás és fugázás előkészítése

Az előkészített aljzatnak keménynek (cementbeton aljzat) száraznak, portól, viasztól, zsiradéktól és szennyeződéstől mentesnek kell lennie. Ezenkívül nem szabad kapillárisan képződő nedvesség veszélyének fellépnie. A ragasztóanyag felhordása előtt mindig meg kell vizsgálni, hogy az megfelel-e a víztaszító kialakítású betonaljzatnak. A felhasználásra kerülő ragasztó anyagot minden felületre vékony rétegben, egyenletesen kell felhordani, hogy az egyenletesen tudjon száradni. A túl vastagon felhordott ragasztó anyag réteg a száradás során feszültséghez vezethet, amely az üveg felszínén repedéseket okozhat. A burkolás gyorsaságát nagyban befolyásolja a burkolni kívánt felület megfelelő előkészítése, annak felületi egyenletessége.
Deep Üvegcsempe és a hálóra kasírozott 5x5-ös mozaik burkolása
Kopott 3mm-es fogas lehúzóval hordjuk fel a ragasztót a burkolandó felületre majd óvatosan nyomjuk bele a mozaik lapokat úgy hogy a hálós része a burkolandó fal felület felé nézzen. A gondos elhelyezés után a tökéletes tapadás érdekében a lapokat fa vagy gumi simítóval paskolva ágyazzuk a ragasztóba. Célszerű ha a simító szerszámunk legalább a felhálózott csempe hálóméreténél kétszer hosszabb.
A lapok közötti távolságnak egyeznie kell a lapokon belüli fugahézag méretével (DEEP mozaiknál 2 mm az előkészített fuga szélessége). A ragasztó nyitott száradási ideje időjárástól és hőmérséklettől függően 20-30 perc ezután bőrösödés indul és az ujjbegyre már nem tapad annak benyomásakor. Az esetleges korrekciót 45-60 percen belül el kell végezni. Óvjuk a burkolatot 24 órán át nedvességtől 5-7 napig fagytól és a túl gyors kiszáradás elkerülése érdekében tűző naptól!

Fugázás

A DEEP csempe fugázásakor olyan színes kitöltő masszát kell alkalmazni, amelynek a színe minél közelebb van az üveg színtónusához. Ebben az esetben a fuga és az üveg közötti színeltérés hangsúlyozza a mélységkontrasztot, miközben az árnyék kiemelkedik.

A ragasztástól a fugázás megkezdéséig várjunk legalább 24 órát. Ajánlott két komponensű fugázó anyagot használni, pl. Mapei -Keracolor. A fuga hézagnak tisztának kikapartnak és a ragasztó ágyazatnak kifogástalanul kikeményedettnek kell lennie. Miután felvittük a fugázó anyagot 10-20 perc elteltével egy kemény , nedves szivaccsal a felesleges fugázó anyagot töröljük le. Amennyiben a burkolat felületén fugázó anyag maradt és fátyolt képzett, azt puha nedves ronggyal távolíthatjuk el.

1. Üvegcsempe vágása
A DEEP csempék vágásához üvegvágó szerszámot kell használni. Ajánlatos a csempéket a festett felületükkel (hátlapjával) felfelé vágni, hogy az esetleges hibákat (kitöredezés) elkerüljük

Az üvegvágóval egy karcvonalat kell az üvegen vágni, majd a vágást alátámasztva, két kézzel a bevágás két oldalán nyomást gyakorolni, ami által a csempe szétnyílik. A töréshez törőfogó is beszerezhető, ez megkönnyíti a munkát

Az éles éleket nedvesen csiszolópapírral le kell csiszolni. A jobb eredmény érdekében ajánlatos az élet először durva és utána mindig finomabb csiszolópapírt használni

2. Lyukfúrás

Sarkos kivágás üvegből csak úgy lehetséges, ha az üveget előre megfelelő pontokban megfúrjuk, (a sarok élpontjában) és utána vágjuk.

A lyukak fúrásához használjunk oszlopfúrógépet (vagy akár egy normál fúrót megfelelő alépítménnyel). A fúrót alacsony fordulatszámon kell alkalmazni, s egy speciális, az üveg fúrására alkalmas fúrófejjel kell ellátni. Használjunk alátétet a fúrandó csempéhez, mely legyen valamivel nagyobb, mint a fúrandó lyuk. A fúrás folyamán a fúrófejet, melynek a fúrandó felületre merőlegesen kell állnia, vízzel állandóan hűteni kell. Az üveget nagyon lassan kell a vastagság feléig a csempe minden oldalán megfúrni
Mivel az ilyen módon kialakított lyuk élei egyenetlenek, ezeket nedves csiszolópapírral lehet lesimítani.

3. Dugalj kivágás

Dugalj helyének kivágásához ajánljuk, hogy megfelelő méretű lyukat (kb. 8 cm) fúrjanak, illetve megfelelő szerszám hiányában egy üveges műhelyben furassanak.

A csempéket nem lehet bárhol megfúrni. Ha pld. egy lyukat kell fúrni a csempe széléhez közel, lehetséges, hogy az üveg - a lyuk és a csempe külső éle között meglévő vastagság miatt - a keletkező feszültséget nem állja ki és azon repedések keletkeznek. Ezek a repedések képződhetnek az elhelyezés után is.

4. Lyukfúrás kész burkolaton

Az éppen felburkolt DEEP csempéken ajánlatos nem túl nagy lyukakat fúrni (legnagyobb megengedett átmérő 6-8 mm).

Ezeknek a lyukaknak a fúrásához fordulatszám szabályozóval ellátott fúró és az üvegfúráshoz megfelelő fúrófejek kellenek. A fúrás folyamán a fúrófejet, amelynek a fúrandó felületre merőlegesen kell állni, vízzel folyamatosan hűteni kell (ajánlatos egy vízzel átitatott szivacsot használni, amelyet közvetlenül a fúrandó lyuk fölé tartunk. A lyukat alacsony sebesség mellett fúrjuk.
Nem tanácsos a csempe külső éléhez közel fúrni, mivel az üveg könnyen eltörhet.
Praktikus előre megtervezni a lyuk helyét úgy, hogy a rögzítési pontok a fugák találkozási pontjaival egyezzenek. Ebben az esetben nem kell lyukakat fúrni, hanem csak burkolás előtt a csempe széleit levágni, így a dűbel közvetlenül a falba lesz rögzíthető.
A Deep csempével burkolt fal felületén elhelyezett dűbelek csavarjainak meghúzásánál a csavar és az üveg közé mindig egy gumi- vagy PVC-tömítést kell közbeiktatni, hogy rugalmas anyag áthidalja a feszülést, ezáltal az igénybevétel az érintkezési felületen elosztódik. (pl. egy erősebb csavar meghúzásnál).
Ahol a Deep csempék 90 fokban (vagy akár más szögben) találkoznak érdemes speciális profilléceket, élvédőket alkalmazni.